Neugodna istina o četkici za zube – može biti jako opasna po zdravlje!

by | 23 Februara, 2020

Otprilike 100 miliona bakterija živi na površini četkice za zube, a jedna od njih je i e. coli, prema istraživanjima Univerziteta Manchester u Engleskoj.

Ovo zvuči užasno, ali navodno nema razloga za paniku jer su, eto, i usta puna bakterija pa se nećete razboljeti od onih koje žive na četkici.

“U usnoj se šupljini nalazi stotine mikroorganizma kaže dr Gyle McCombs”, univerzitetski profesor stomatologije te dodaje kako je čak i plak ustvari tip bakterije. Ništa do ovog nije razlog za paniku jer osim ako se ravnoteža u ustima poremeti.

Pranje zuba, posebno električnom četkicom može bakterije samo grunuti ispod mesa, što ne mora dovesti do problema osim ako dijelite četkicu s partnerom pa će u vašim ustima završiti “nepoznate” bakterije.

Vjerojatno nećete infekciju dobiti zbog vlastite četkice, čak i ako je prekrivena bakterijama vaš će se imunološki sistem sam pobrinuti kako da eliminiše ove uljeze. Ipak, četkicu biste trebali čistiti, a donosimo savjete kako to učiniti i gdje je držati.

https://youtu.be/fbBNmc1lVvw

ČETKICA I WC ŠKOLJKA – JEDNO UZ DRUGO? 

Važno je u kojem dijelu kupatila čuvate četkicu jer je u većini njih WC školjka vrlo blizu umivaonika. Svaki put kad pustite vodu, bakterije se raspršuju po zraku, a sigurno ne želite da se one zalijepe na četkicu.

“Zdrav razum nalaže da četkicu ne držite blizu wc školjke, pa je držite u ormariću ako je moguće, i uvijek spustite dasku prije nego pustite vodu”, kaže McCombs.

DRŽAČI ZA ČETKICE

Osim što drže četkice, skupljaju i bakterije! Studija provedena od strane National Sanitation Foundation (NSF)  je otkrila kako su držači za četkice treći najprljaviji predmet u kući.

Nakon što ste sklonili četkicu na pravo mjesto i oprali držač za nju, učinite i ovo:

Isperite četkicu mlazom tople vode nakon korištenja.
Četkica uvijek mora biti suha prije pranja zubi.
Neka uvijek bude u posudi tako da dio kojim peremo zube ne dodiruje ništa.
Ne koristite tuđe četkice.
Četkice svih članova porodice nikad ne čuvajte jednu uz drugu jer se tako bakterije mogu “prebacivati” s jedne na drugu.

KADA BACITI ČETKICU?

Poželjno da je se baci svaka tri do četiri mjeseca, ili češće ako ste često bolesni ili imate slab imunološki sistem. Četkicu djeteta mijenjajte i češće.

Izvor: ordinacija.vecernji.hr Foto: Pixabay