Ovo su najčešći mitovi o intimnoj higijeni

by | 7 Juna, 2019

Žene često posežu za proizvodima za intimnu njegu. Međutim, prava istina je da gelovi za intimnu njegu, dezodoransi i depilacija nisu nužni. Naprotiv, mogu prouzrokovati ozbiljnu štetu.

“Nema potrebe da vaša vagina miriše kao cvjetnjak, a ne mora ni izgledati kao savršeno uređena bašta”, slikovito je pojasnila ginekološkinja Donnica Moore za Insider.

Ona je sastavila spisak najčešćih mitova o higijeni vagine u koje bi trebalo da prestanete da vjerujete.

Mit: Vagina će biti čistija ako uklanjate stidne dlake

U sklopu istraživanja koje je 2016. proveo JAMA Dermatology, većina žena je izjavila da uklanja stidne dlake zbog higijene ili čistoće, ali to nije tačno.

“Koža žena koje se briju ili uklanjaju stidne dlake voskom sklonija je infekcijama. Nema podataka koji ukazuju da su genitalije zdravije nakon takvih tretmana”, izjavila je ginekologinja Leah Millheiser.

Takve metode mogu dovesti do posjekotina uraslih dlaka, a ako ih pokušate ukloniti pincetom, i to može dovesti do infekcije.

“Prije nego što odlučite ukloniti stidne dlačice, dobro je znati da one djeluju kao zaštitna barijera od prljavštine. Najzdravija i najsigurnija opcija je da ih pažljivo skratite makazicama”, savjetovala je Moore.

Mit: Korištenje gelova za intimnu njega održava vaginalni pH uravnoteženim

Stručnjaci iz klinike Mayo tvrde da se vagina sama čisti, a da gelovi samo mogu dovesti do ozbiljnih infekcija jer narušavaju prirodnu bakterijsku ravnotežu vagine.

Savjet dr Moore je da se u slučaju neugodnog mirisa vagine obratite ljekaru.

“Problem vjerojatno zahtijeva više od gela za intimnu njegu. Takođe, svaka vagina ima jedinstven miris i ne trebate se sikirati ako je vaš drukčiji”, napomenula je.

Mit: Dezodoransi za genitalije ubijaju neugodan miris i bezopasni su

Kao i sapuni za intimnu njegu, dezodoransi za genitalije su bespotrebni. Korištenje takvih proizvoda može narušiti ravnotežu rodnice jer ti sprejevi sadrže hemikalije koje mogu loše uticati na zdrave bakterije koje se nalaze u vagini i sprečavaju pojavu gljivica i drugih infekcija.

Uz to, mirisi u sprejevima mogu iritirati vanjsku kožu genitalija.

Mit: Što je skuplje donje rublje, tim je bolje za vaginalno zdravlje

Kad je nešto skuplje, obično se podrazumijeva da je bolje kvalitete. Ali kad je u pitanju donje rublje, viša cijena zapravo može biti loša.

Naime, donje rublje od svile i drugih sintetičkih materijala nije prozračno i može uzrokovati zadržavanje vlage u području prepona, a to može dovesti do pojave gljivične infekcije.

“Pamučno rublje je poželjnije jer je prozračnije”, kaže dr Millheiser.

Iz istog je razloga važno presvući mokar kupaći kostim ili znojnu odjeću nakon treninga. Ako ustanete u takvoj odjeći, dolazi do zadržavanja vlage što je pravi mamac za gljivice.

Mit: Vaginu treba prati sapunom

Ljekari su saglasni da je ova izjava potpuno netačna. Kod nekih ljudi čak i malo sapuna može dovesti do bakterijske neravnoteže, a to će možda rezultirati infekcijom.

Umjesto sapunom, vaginu je preporučljivo isprati toplom vodom.

Izvor: index.hr Foto: Guliver/Getty Images