Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Ako ste stalno gladni, imate akne ili promjene raspoloženja, možda je vrijeme da smanjite unos šećera. Evo koji su znakovi da unosite previše šećer...
Radoznali pacijent je zdrav pacijent. Kada idete kod ljekara, obično imate određeni problem kao što je prehlada, bol u želucu ili nešto drugo u vezi čega vam je potrebna pomoć. U želji da što brže ozdrave, pacijeni često zaborave da pitaju ljekara pitanja o svom zdravlju i ne iskoriste to malo vremena koje mogu provesti s osobom koja najbolje može protumačiti njihovu krvnu sliku. Ljekari tvrde da bi voljeli da su njihovi pacijenti proaktivni i da ih tokom posjete pitaju slijedeća pitanja…
Gdje na internetu mogu da nađem najpouzdanije zdravstvene informacije?
Pacijenti često odlaze u posjetu ljekaru tražeći potvrdu dijagnoze koju su sami postavili nakon višesatnog konsultovanja s internetom. Možda jeste, a možda niste u pravu, ali pregled, uz navođenje simptoma i dalje bi trebalo da bude najbolji način da se postavi prava dijagnoza. Svako ko ima blog može da daje zdravstvene savjete, ali vi radije pitajte svog ljekara koje stranice bi vam on preporučio – iako su informacije važne, tačne i pouzdane informacije mnogo su važnije.
Šta mogu da učinim da spriječim da se ovo stanje ponovi?
Sjajno je ozdraviti, ali je mnogo bolje sprečiti ponavljanje simptoma i bolesti. Iako će mnogi ljekari sami informisati pacijente na šta u budućnosti treba da pripaze, uvijek je dobra stvar ako se i pacijent sam toga seti.
Da li je mom djetetu zaista potreban antibiotik?
Pacijenti često dovode prehlađenu djecu u ordinaciju očekujući da im ljekar prepiše antibiotik, čak i kada je on potpuno nepotreban. Neki ljekari iz tog razloga imaju osjećaj da ‘moraju’ da prepišu lijek kako bi roditelji bili zadovoljni, dok bi roditelji, zapravo, trebalo da budu ti koji će ih pitati da li je, i zbog čega tačno, antibiotik uopšte potreban.
Koji je najbolji način da smršam?
Mnogi ljudi eksperimentišu s različitim dijetama, ali je mnogo je bitnije uvesti dugoročne promjene zahvaljujući kojima ćete uspijeti da zadržite željenu težinu i živeti duže i zdravije. Zato ne oklevajte, nego pitajte ljekara za savjet.
Kada bi opet trebalo da dođem do vas?
Posjete ljekaru ne bi trebalo da budu ograničene na situacije kada ste bolesni. Iako su žene češće proaktivne, i muškarci bi trebalo da vode računa o redovnim pregledima i kontrolama, kako bi bili sigurni da su potpuno zdravi i eventualno na vrijeme otkrili da nešto nije u redu. Ljekari često ističu da bi muškarci trebalo da počnu da dolaze na godišnje kontrole krajem tridesetih godina, kao što i žene odlaze kod ginekologa.
Izvor: magazin.net.hr