CGM: 7 ključnih razloga za kontinuirano praćenje nivoa šećera u krvi
Kontinuirani monitoring glukoze (šećera) u krvi (continuous glucose monitoring – CGM) danas se smatra jednim od važnijih alata na putu do optimal...
Zbog čega pocrvenite kada kažete „vagina“? Zašto je ta riječ toliki tabu? Mnogim ženama je neprijatno da pričaju o svojim genitalijama, i često nemaju jasnu sliku o složenoj anatomiji tijela.
Vagina je ženski polni organ unutar kojeg se odvijaju različiti fizički i hemijski procesi. Ona je učesnica u reprodukciji, ali i „hodnik“ kroz koji cirkuliše menstrualna krv i ostale tjelesne izlučevine. Njena složena funkcija i struktura uslovljene su ne samo prirodnim predispozicijama, nego i načinom na koji njegujete osjetljivo intimno područje.
Najvažniji savjet je „Ako se vaša vagina iznenada osjeća drugačije, obratite se ljekaru“. Međutim, ukoliko pažljivo saslušate šta vam tijelo, odnosno vagina „govori“, shvatićete da je očuvanje zdravlja moguće uz nekoliko jednostavnih savjeta stručnjaka.
1. Spriječite cistitis
Svaka prosječna žena se bar jednom u životu susrela sa cistitisom, bolnom upalom koja zahvata područje između mokraćne bešike i analnog otvora. Kako biste spriječili ili bar smanjili razmnožavanje bakterija, povedite računa o načinu na koji brišete intimnu regiju poslije korišćenja toaleta. Pomjeranje papira od analnog otvora ka vaginalnom širi infekciju, stoga se obavezno obrišite u suprotnom smjeru od navedenog.
2. Čuvajte prirodnu ph vrijednost
Topla voda i agresivna kupka za tijelo mogu narušiti prirodnu ph vrijednost ne samo kože tijela, nego i vaginalne sluzokože. Vagina ima moć samočišćenja, što znači da je sasvim dovoljno blagim sapunom oprati njen spoljašnji dio. Čak i nakon tuširanja izbjevajte grubo brisanje peškirom u intimnom području.
3. Izbjegavajte kupke intenzivnog mirisa
Ukoliko imate osetljivu kožu, izbegavajte kupke koje proizvode jake mirise ili penu. Umesto toga uzmite neki neutralan gel za tuširanje ili najobičniji sapun za bebe.
4. Vježbajte mišiće karličnog dna
Udobno se smjestite, stisnite mišiće kao kada zaustavljate mokraću, pa nakon toga opustite mišiće. Na ovaj način čete zategnuti mišiće karlice i predeo oko vagine. Vježbu možete ponoviti i u nekoliko serija u toku dana.
5. Budite redovni na pregledima
Ne izbjegavajte posjete ginekologu, bilo da je u pitanju rutinska kontrola ili ozbiljan problem na koji sumnjate. Ne zanemarujte simptome bolesti i nikako ne koristite antibiotike bez konsultovanja sa ljekarom.
Vagina može biti (a)simetrična, roze, crvene ili blago ljubičaste boje, manje ili više podložna promjenama. Zapamtite, nema razloga da osjećate neprijatnost ili budete nesigurne kada je u pitanju vaša vagina. Svaka vagina se razlikuje po boji, obliku i mirisu, i to samo pokazuje koliko je priroda savršeno naklonjena svakoj od nas.
Izvor: Life Content
Foto: Thinkstock