![Starenje uzrokovano stresom – mit ili realnost i šta poduzeti?](https://www.ljepotaizdravlje.ba/wp-content/uploads/2025/02/GettyImages-1458167930-600x470.jpg)
Starenje uzrokovano stresom – mit ili realnost i šta poduzeti?
Da li je starenje uzrokovano stresom samo mit? Kako stres utiče na organizam i šta mogu učiniti oni koji nisu po prirodi bezbrižni? Jeste li primi...
Na pripadnice ljepšeg pola manjak sna i rana buđenja utiču gore nego na muškarce, pokazala je studija Univerziteta Sjeverna Karolina. Zbog toga su one više ljute, neprijateljski raspoložene i zajedljive, zbog čega se njihovim partnerima savjetuje da ih puste na miru dok se ne razbude do kraja, piše “Daily Mail”.
Naučnici su utvrdili da žene više pate od manjka sna i fizički i psihički, dok se na tijelo muškarca posljedice nespavanja odražavaju tek nakon nekoliko dana. Osim toga, žene su zbog manjka sna pod znatno većim rizikom od srčanih bolesti, raznih upala i depresije nego muškarci, utvrdilo je mjerenje hormona stresa kortizola kod volontera koji su spavali manje od šest sati na dan.
Stručnjaci savjetuju i odmaranje tokom dana ako vam hronično nedostaje sna, no popodnevni san bi trebao trajati ili 25 ili 90 minuta, jer ćete se u protivnom osjećati još pospanije.
“Jedna od najvažnijih funkcija sna je odmaranje mozga, a budući da je ženski mozak skloniji multitaskingu očigledno je kako je njima potrebno više sna da bi se regenerisale”, kaže profesor Jim Horne s britanskog Univerziteta Loughborough.
Izvor: 24sata.hr