Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Ako ste stalno gladni, imate akne ili promjene raspoloženja, možda je vrijeme da smanjite unos šećera. Evo koji su znakovi da unosite previše šećer...
Od velike je važnosti da osluškujete svoje tijelo i na vrijeme primijetite svaku promjenu, kako biste potencijalne bolesti uočili na vrijeme. Ciste na jajnicima su veoma česta pojava, i najčešće su benigne i nestaju same od sebe, neprimjetno, kao što su se i pojavile. Međutim, to nije uvijek slučaj, i ciste na jajnicima mogu izazvati razne komplikacije, zbog čega je važno da obratite pažnju na simptome koji mogu ukazivati da ih imate.
Ciste su šupljine ispunjene tečnošću i mogu se javiti u bilo kojem životnom dobu, pojedinačno ili u većem broju, na jednom ili oba jajnika. Ne rastu uobičajeno, razmnožavanjem ćelija, već se javljaju nagomilavanjem tečnosti iz tkiva.
Jedan od najčešćih uzroka nastanka jedne ciste je izostanak pucanja folikula kod ovulacije (folikularna cista). Ovako nastale ciste nazivaju su funkcionalne ciste, jer je taj proces dio ovulacije. Osim funkcionalnih postoje i nefunkcionalne ciste jajnika, kao što su dobroćudne neoplastične ciste, čokoladne ciste (endometrioza) i inkluzijske ciste. Smatra se da važnu ulogu u formiranju cista imaju hormonalni poremećaji, kao i upalni procesi.
Koji simptomi mogu otkriti da imate ciste na jajnicima, kao i kako ih možete liječiti prirodnim putem pročitajte na sljedećim stranama…
Simptomi
Male ciste ne uzrokuju obično nikakve probleme i tegobe. Ponekad možete osjetiti jednostrani bol u stomaku ili neugodan pritisak. Veće ciste mogu izazvati oštar bol poput uboda nožem, kada se prilikom pucanja sadržaj ciste izlije u unutrašnjost stomaka. Slični iznenadni i jaki bolovi mogu nastati kod uvrtanja velikih cista oko svojih peteljki (torzija ciste).
Pored toga, može se javiti i bol u maloj karlici koji se često širi i na donji dio leđа i butine, kao i bol u donjem dijelu stomaka neposredno prije menstruаcije, jaka krvarenja, preosjetljivost dojki, te neredovne menstruacije i krvarenje van ciklusa. Takođe, ukoliko primijetite bol tokom seksualnog odnosa, ili bol u crijevima, nadutost i gasove, mučninu ili povraćanje, češće uriniranje i tegobe prilikom pražnjenja bešike ili debelog crijeva, to mogu biti simptomi koji ukazuju na postojanje cisti. Kao posljedica postojanja cisti može se javiti neplodnost.
Dijagnoza i liječenje
Većina funkcionalnih cista može se uočiti prilikom ginekološkog pregleda, nakon kojeg slijedi detaljna ultrazvučna procjena nalaza. Potrаžite hitnu medicinsku pomoć аko osjetite iznenadni, jak bol u stomaku ili u maloj karlici, naročito ako se uz bol javi i groznica ili povraćanje. Ovi znaci i simptomi ili simptomi šoka kao što su hladnoća, preznojavanje, ubrzano disanje, zamagljen vid i slabost, ukazuju na to da se radi o hitnom slučaju i da se morate odmah obratiti ljekaru.
U većini slučajeva ciste se same povlače (pucaju), a njihov rast može se zaustaviti hormonskim preparatima i kontraceptivnim pilulama. Međutim, dodatna ispitivanja preporučuju se ukoliko su ciste veće od 4 cm u prečniku, ako su prisutne više mjeseci i brzo rastu, te ako ne reaguju na lijekove ili prilikom ultrazvučnog pregleda sumnjivo izgledaju. Tada se one mogu hirurški odstraniti, ili se može primijeniti fitoterapija koja može biti od velike pomoći prilikom liječenja cisti.
Prirodni lijekovi
Prema statistikama, svaka druga žena ima ciste na jajnicima, a uz liječenje koje propisuje zvanična medicina, preporučuju se i čajevi od ljekovitih trava. Najbolji čajevi za ciste na jajnicima su: čaj od hajdučke trave, virka, rusomače, maslačka, kantariona, rastavića, nevena i koprive.
Što se tiče prevencije divlji jam pomaže kod menstrualnih bolova, ali i umanjuje šanse za nastanak cista na jajnicima. Cvijet crvene djeteline je bogat fitoestrogenima, koji se u ljudskom tijelu ponašaju kao estrogeni, njihovim konzumiranjem se balansiraju hormoni i samim tim ciste se umanjuju i nestaju. Gujina trava je jedna od najboljih biljaka za čišćenje jetre, ali ona balansira i hormone i pomaže da ciste na jajnicima nestanu. Korijen sladića djeluje na endokrini sistem i rad nadbubreže žlijezde koja rastvara ciste na jajnicima. Ipak, osobe sa povišenim krvnim pritiskom, moraju izbjegavati ovu biljku. Svi pomenuti čajevi djeluju kao prirodni lijekovi protiv cisti na jajnicima i ublažavaju simptome koje one izazivaju. Takođe, postoje i čajne mješavine od ovih biljaka koje mogu biti djelotvorne za liječenje ove bolesti.
Čajne mješavine:
– U staklenu posudu staviti četiri prstohvata biljne mješavine od 300 g nevena i po 100g rastavića, hajdučke trave i koprive.
– Preliti ključalom vodom i poklopiti. Poslije petnaest minuta procijediti i piti umjesto vode.
– Piti jedan litar dnevno, tokom tri mjeseca, zatim napraviti pauzu od mjesec dana, pa ponoviti terapiju.
– Izmiješati po čajnu kašičicu đumbirovog korijena, srdačice i kamilice, i malo narezanog korijena peršuna.
– Mješavinu kuhati 15 minuta u poklopljenoj posudi, u 1 l vode.
– Kada se ohladi, procijediti. Piti po pola čajne kašičice, svaka 2 sata.
– Kada se osjeti olakšanje, dozu smanjiti na 3 puta dnevno.
– Tretman traje dok se menstrualni ciklus ne normalizuje, obično 3-4 mjeseca.
– Supenu kašiku biljne mješavine od jednakih dijelova ivanjskog cvijeća, koprive, kičice, metvice, stolisnika i vrbe preliti sa 2 dl vruće vode.
– Poklopiti i ostaviti da odstoji 15 minuta. Procijediti i piti 3-4 šolje čaja dnevno.
– Usitniti i izmiješati po 20 g majčine dušice, rusomače, listova kupine, listova nevena i listova limuna.
– U 1 l ključale vode staviti 10 g mješavine i kuhati poklopljeno pola minuta.
– Kad se čaj ohladi, procijediti ga i dodati 6 supenih kašika meda.
– Piti 3 puta dnevno po 1 dl čaja prije i poslije jela.
Izvor: Life content