Zdravstveni problemi nakon 50. godine: Savjeti za zdraviji život
Kroz godine tijelo prolazi kroz brojne promjene koje mogu utjecati na zdravlje. Ono što je neminovno su zdravstveni problemi nakon 50. godine. Sta...
Hladi dai pogoduju infekcijama mokraćnih puteva, ali postoji način da se bolna upala zaustavi, a neugodne tegobe ublaže. Žene naročito treba da se pridržavaju ovih savjeta jer su one podložnije upalama mokraćnih puteva.
Hladnoća, posebno hladne noge, dovodi do suženja krvnih sudova. Zbog toga se smanjuje lokalna otpornost sluzokože mokraćne bešike, a ako postoje bakterije u „predvorju“ vagine, put do bolesti je otvoren.
1. Ako ste skloni infekcijama, trudite se da pijete što više vode, jer tečnost pomaže ispiranju bakterija iz urinarnog trakta.
2. Važna je i pravilna intimna higijena. Izbjegavajte upotrebu antibakterijskih sapuna i penušavih kupki, jer ta sredstva mogu da nadraže mokraćni put i da podstaknu bakterijsku infekciju.
3. Izbjegavajte da jedete puno začinjenu hranu, ljutu ili slanu, kao i alkohol, jer nadražuju sluzokožu mokraćne bešike.
4. Koristite čajeve koji djeluju antibakterijski i antizapaljenjski, kao što su čaj od lista brusnice, uvin čaj, kao i sok od brusnice i borovnice.
5. Ne odlažite mokrenje. Praznite bešiku čim osjetite potrebu za tim.
6. Mokrite priije seksualnog odnosa. Na taj način će bešika biti prazna poslije intimnog čina. Ako je došlo do zapaljenja, seksualne odnose bi trebalo potpuno da izbjegavate.
7. Pijte sok od brusnice ili borovnice. Možete da pijete jednu čašu soka dnevno, najbolje ujutru, jer onemogućava ešerihiju koli da prione uz zid bešike i izazove zapaljenje.
8. Ne zloupotrebljavajte antibiotike. Koristite ih samo po preporuci ljekara. Nekritičnom primjenom antibiotika razvijaju se sojevi bakterija koji su jako otporni na liječenje.
9. Izbjegavajte tesnu odjeću. Tesne farmerice ili veš mogu da budu uzrok zapaljenja bešike. Ono nastaje zbog poremećaja cirkulacije krvi uslijed tesne odjeće. Nosite veš od prirodnih materijala, jer upija sekret i ne formira vlažnost i temperaturu koji stvaraju uslove za razmnožavanje mikroorganizma.
10. Čuvajte se hladnoće. Ne sjedite u hladnoj prostoriji. Topao veš, odjeća i obuća se podrazumijevaju, jer je najvažnije da vam budu topli noge i stomak.
Izvor: novosti.rs