Alpha Bridge tehnika: Tehnika za brzo uspavljivanje
TikTokov viralni trend - alpha bridge tehnika - je tehnika za brzo uspavljivanje. Ona pomaže da brzo zaspite uz jednostavne pokrete očiju i disanje...
Bol tokom odnosa nije rijetka pojava – gotovo tri četvrtine žena će jednom u životu imati bolan odnos. Za neke, bolan odnos je samo trenutna pojava, dok je za druge stalni problem.
Bolni odnosi mogu biti znak ginekološkog problema, poput ciste jajnika ili endometrioze, ali i problema sa seksualnošću – nedostatak želje za odnosom ili izostanak seksualnog uzbuđenja. Problem sa seksualnošću može biti rezultat problema u vezi, ali i posljedica uzimanja nekih lijekova, poput kontraceptiva, nekih antidepresiva i analgetika, kao i stanja poput artritisa, šećerne bolesti, karcinoma i poremećaja rada štitne žlijezde.
Najčešća mjesta gdje se osjeti bol tokom odnosa su velike usne, ulaz u vaginu ili unutrašnjost vagine.
Ginekološka stanja koja mogu uzrokovati bolne odnose su:
– oboljenja kože – kontaktni dermatitis kao posljedica reakcije na sapune, dezinfekciona sredstva, lubrikante, što kao rezultat ima pečenje i svrab pri kontaktu. Nakon izliječenja osnovnog stanja prestaju bolni odnosi
– vulvodinina – stanje kada se bol u vidu pečenja i probadanja javlja samo na ulazu u vaginu, a ne vidi se uzrok – nema promjena na koži niti znakova infekcije, a brisevi tog predjela su sterilni. Nekada je, u zavisnosti od uzroka, potrebna i medikamentozna terapija, pa i operacija da bi se izliječilo.
– Hormonalni uzroci – smanjenje nivoa hormona estrogena tokom menopauze i perimenopauze može dovesti do suhoće vagine. U ovim slučajevima pomaže lokalna terapija hormonima ili upotreba lubrikanata tokom odnosa.
– Vaginitis – pojava infekcije vagine, najčešće je uzrokovana gljivicama i bakterijskom vaginozom. Simptomi su osjećaj pečenje, svraba i bola, nekad i bola pri mokrenju i pri odnosima. Vaginitis se liječi lokalnim stavljanjem vaginaleta u vaginu, u nekim slučajevima i antibioticima.
– Vaginizmus – refleksna kontrakcija (stiskanje) vaginalnih mišića. Terapija obuhvata kako lijekove, tako i vježbe i tehniike relaksacije.
– Stanje poslije porođaja – ako je bio težak porođaj, došlo do rascjepa na međici ili unutar vagine, može doći i do bola tokom odnosa. Liječi se fizikalnom terapijom, lijekovima ili operativnim intervencijama.
– Drugi uzroci mogu obuhvati endometriozu i priraslice.
Ukoliko imate problem bolnih odnosa, svakako se javite svom ginekologu da bi se pokušao naći uzrok, a neke od stvari koje možete i sami pokušati su:
– Upotreba lubrikanta. Postoje lubrikanti koji su na bazi vodenih rastvora (koriste se u slučajevima osjetljivosti vagine ili njene iritacije) i silikonski, koji traju duže i više „klize“. – Ako koristite prezervative kao metod kontracepcije, ne koristite uljane rastvore jer oni mogu dovesti do pucanja kondoma.
– Odvojite dovoljno vremena za odnose, da biste se mogli dovoljno opustiti
– Razgovarajte s partnerom o tome kada vas boli odnos, a kada ne, da biste se mogli prilagoditi
– Prije odnosa pokušajte sa tehnikama opuštanja – lezite u toplu kadu, mokrite, uzmite paracetamol prije odnosa.
Izvor: Life Content
Foto: Guliver/Thinkstock