Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Ako ste stalno gladni, imate akne ili promjene raspoloženja, možda je vrijeme da smanjite unos šećera. Evo koji su znakovi da unosite previše šećer...
Preporučene mjere zaštite zdravlja starijih osoba zbog hladnoće/niskih temperatura vazduha:
#1 Starije osobe zbog sniženog bazalnog metabolizma i promjena u organima i organskim sistemima tokom fiziološkog starenja te nedostatne fizičke aktivnosti spadaju u rizičnu grupu stanovništva, posebno osjetljivu na hladnoću.
#2 Preporučuje se izbjegavati izlaganje hladnoći, posebno u ranojutarnjim i večernjim/noćnim satima, posebno gerijatrijski bolesnici oboljeli od srčanih, respiratornih, endokrinih bolesti te oboljeli od Alzheimerove bolesti i drugih demencija.
#3 Odjeća bi trebalo da bude slojevita i ne preuska, vanjski sloj nepropustan na vjetar i vlagu, po mogućnosti odjeća od vune, polipropilena i svile koja zadržava više toplote te komotna obuća otporna na vlagu bez visokih peta zbog sprečavanja padova i povreda.
#4 Izlazak po hladnoći treba u pravilu izbjegavati te prilikom izlaska zaštititi glavu kapom, ruke rukavicama, prekriti obavezno usta šalom zbog prevencije direktnog udisanja hladnog vazduha.
#5 Ako je povećano znojenje, potrebno je presvući vlažnu odjeću koja uzrokuje gubitak toplote i osloboditi se suvišne odjeće.
#6 Pojava drhtavice kod predugog izlaganja hladnoći znak je za hitan povratak u unutrašnji topli prostor.
Nastavak na sljedećoj strani…
#7 Izbjegavati teži fizički rad na otvorenom te aktivnosti koje mogu uzrokovati ubrzano disanje na hladnoći (posebno se odnosi na čišćenje snijega zbog najučestalijeg rizika nagle smrti starijih u odnosu na srednju dob).
#8 Izbjegavati hodanje po zaleđenoj površini zbog prevencije mogućih padova i ozljeda.
#9 Nužno je unijeti u organizam dovoljno tekućine, posebno toplih čajeva ili supa te izbjegavati alkoholna pića i konzumiranje više od dvije šolje kafe dnevno.
#10 Starije osobe tokom starenja gube mogućnos osjećaja promjena temperatura, stoga se preporučuje pratiti vremensku prognozu i imati termostat u kući (najniža temperatura prostora u kojem boravi starija osoba ne smije biti niža od 18° C).
#11 U slučaju pojave simptoma poput trnjenja prstiju, gubitka osjćaja, uz izrazito blijedu, a pri utopljenju izrazitog crvenila kože, potrebno je kontaktirati svog izabranog porodičnog ljekara.
#12 U vrijeme hladnih mjeseci nužno je češće kontaktirati stariju osobu koja uz sebe uvijek mora imati svoje osobne podatke – ime i prezime, godinu rođenja, adresu stanovanja i broj telefona, kao i kontakt osobe koju je moguće kontaktirati.
Izvor: ordinacija.vecernji.hr Foto: Guliver/Getty Images