Prirodni lijekovi i dodaci za bolji san
Otkrijte koji su prirodni lijekovi i dodaci za bolji san koji pomažu u bržem uspavljivanju i poboljšanju kvaliteta sna bez ovisnosti o lijekovima ...
Hronični stres može povećati razinu kortizola i uzrokovati probleme s mentalnim i fizičkim zdravljem. Evo koji su skriveni znakovi visokog kortizola
Kortizol je hormon koji se proizvodi u nadbubrežnim žlijezdama, a njegova osnovna funkcija je da pomogne tijelu da odgovori na stresne situacije. Kada se tijelo suoči s prijetnjom, razine kortizola rastu, što izaziva fizičke promjene poput ubrzanog otkucaja srca, povećanog krvnog tlaka i bolju opskrbu mišića krvlju. Ovaj proces pomaže tijelu da reaguje u situacijama opasnosti. Međutim, ako je stres hroničan, to može dovesti do povišenih razina kortizola koje traju duže vrijeme, što može imati ozbiljan negativan uticaj na zdravlje.
Hronično povišeni kortizol može uzrokovati različite zdravstvene probleme, poput visokog krvnog tlaka, povišene razine šećera u krvi, nesanice, nervoze i povećane tjelesne mase, što sve povećava rizik od srčanih bolesti.
Mentalno zdravlje također može biti ozbiljno pogođeno, jer visoki kortizol može uzrokovati nesanicu, kroničnu umornost, tjeskobu i poteškoće u koncentraciji. Također može ometati probavni sistem, izazivajući probleme poput žgaravice i upala, budući da tijelo tokom stresa usmjerava energiju prema vitalnim funkcijama, zanemarujući probavu.
Visoke razine kortizola mogu održavati mozak u stalnoj pripravnosti, što može izazvati osjećaj stalne opasnosti, tjeskobe i nervoze. U nekim slučajevima, to može dovesti do prekomjerne budnosti i paranoje.
Hronični stres može izazvati promjene u razinama neurotransmitera poput serotonina i dopamina, koji su odgovorni za emocionalnu ravnotežu. To može dovesti do osjećaja tuge, beznađa i smanjene sposobnosti uživanja u stvarima koje su prije bile ugodne.
Visoki kortizol negativno utječe na hipokampus, dio mozga odgovoran za pamćenje i učenje. Osobe s visokim kortizolom mogu imati poteškoća u koncentraciji i donošenju odluka, što utječe na njihovu akademsku i radnu učinkovitost.
Visoke razine kortizola mogu uzrokovati nagle promjene raspoloženja, impulzivne reakcije i veći nivo razdražljivosti prema svakodnevnim situacijama.
Hronični stres iscrpljuje kapacitet tijela da odgovori na nove stresne situacije. To može uzrokovati prekomjerne emocionalne reakcije na manje stresne situacije i poteškoće u oporavku od tih situacija.
Visoki kortizol može utjecati na prefrontalni korteks, dio mozga koji je odgovoran za donošenje odluka i kontrolu impulzivnih ponašanja. To može uzrokovati impulzivne ili nekontrolirane odluke, često bez razmatranja dugoročnih posljedica.
Osobe pod hroničnim stresom mogu osjećati mentalnu iscrpljenost, što ih čini nemotiviranima i nesposobnima za suočavanje s novim izazovima. Ovaj umor se može manifestirati kao sveobuhvatan osjećaj iscrpljenosti koji nije ograničen samo na fizičko stanje.
Visoki kortizol može smanjiti sposobnost prilagodbe na promjene i razmatranje novih rješenja. To može dovesti do rigidnosti u razmišljanju i poteškoća u rješavanju problema, zbog čega ljudi pod stalnim stresom mogu osjećati da su “zaglavljeni” u svom razmišljanju.
Ako primijetite ove simptome, možda imate visoke razine kortizola zbog hroničnog stresa. Uzimanje mjera za smanjenje stresa, poput redovne tjelovježbe, meditacije, pravilnog sna i postavljanja granica, može pomoći u regulaciji kortizola i poboljšanju mentalnog i fizičkog zdravlja.
tupungato, millann, Highwaystarz-Photography/iStock/Getty Images Plus