Smanjite rizik od prehlade

by | 1 Januara, 2014

Kontakt s virusima, bakterijama i ostalim mikroorganizmima nije moguće izbjeći, ali, kada znate nešto više o tome kako se oni razmnožavaju i prenose, možete da smanjite rizik od prehlade, koja odrasle pogađa tri puta, a djecu do pet puta godišnje.

prehlada

Bolest iz tastature: Veća je šansa da se zarazite klicama s tastature, ili sa kvake, nego preko upotrebljene maramice. Kapljice virusa koje padnu na tkaninu ili papirnu maramicu neutrališu se zbog vlage. Ali ako padnu na staklo, plastiku, metal, veća je šansa da ćete „pokupiti“ klice i razboljeti se. Virusi na takvim površinama mogu da prežive čak 18 sati. Studija iz 2007. pokazala je da su ispitanici koji su dirali kvake, prekidače i telefone zaražene virusima u 60 posto slučajeva preuzeli klice, a 30 posto njih se zarazilo u roku od 18 sati.

Vježbanjem protiv prehlade: Istraživanje na Univerzitetu Apalačijan pratilo je aktivnosti i kretanje više od 1.000 odraslih ljudi tokom jeseni i zime i pokazalo da su zarazama manje podložni oni koji redovno vježbaju čak pet dana sedmično. U to se ubraja brzo hodanje, a autor studije David Si Niman smatra da se vježbanjem aktivira imuni sistem i brani organizam od klica.

Med kao preventiva: Od mnogobrojnih kućnih lijekova koji pomažu ublažavanje prehlade, jedino je med dobio i naučni dokaz. Studija iz 2010. objavljena u magazinu „Pedijatriks“ kaže da med može da ublaži noćni kašalj djece starije od jedne godine.

Pijte više mlijeka: Iako se prilikom prehlade preporučuje čaj, mlijeko zapravo može da pomogne ozdravljenje zahvaljujući vitaminu D koji daje više energije. Vitamin D podstiče rast ćelija i pomaže da imuni sistem radi preventivno i spriječi razboljevanje. Ko ne voli mlijeko, vitamin D može da dobije iz ribe poput sabljarke, lososa i tune ili iz soka od narandže.

Izvor: novosti.rs