Šta jesti tokom prehlade: Vodič za brži oporavak

by | 4 Decembra, 2024
Šta jesti tokom prehlade: Vodič za brži oporavak

Otkrijte šta jesti tokom prehlade, šta pomaže hidrataciji i jača imunitet, te šta izbjegavati za brži oporavak

Iako ne postoji čudotvorni lijek za prehladu, određena hrana može ublažiti simptome i ubrzati oporavak. Neke namirnice pomažu hidrataciji, druge smanjuju upalu, dok treće podržavaju imunološki sistem.

Šta jesti tokom prehlade: Koja hrana pomaže?

Pileća supa: Tradicionalna pileća supa sadrži cistein, aminokiselinu koja pomaže razrjeđivanju sluzi i olakšava disanje. Takođe, topla tečnost pruža utjehu i doprinosi hidrataciji.

Citrusno voće: Narandže, grejpfrut i mandarine bogati su vitaminom C, koji jača imunološki sistem i može skratiti trajanje prehlade. Ako ne volite citrusno voće, kivi je odlična alternativa s dvostruko više vitamina C.

Mlijeko i mliječni proizvodi: Iako postoji uvjerenje da mlijeko povećava sluz, nema naučnih dokaza za to. Jogurt, bogat probioticima, pomaže u održavanju zdravlja crijevne mikroflore, koja je ključna za jačanje imuniteta.

Šta jesti tokom prehlade: Vodič za brži oporavak

Čili papričica: Kapsaicin iz čilija pomaže otvaranju nosnih puteva i olakšava disanje. Ima i blaga analgetička svojstva koja smiruju upalu grla.

Med: Med smiruje iritacije grla i pomaže kod kašlja. Posebno je koristan manuka med, poznat po svojim antimikrobnim svojstvima.

Bijeli luk: Bogat alicinom, bijeli luk djeluje antivirusno i antibakterijski, podržavajući proizvodnju bijelih krvnih zrnaca.

Banane: Lako probavljive i bogate kalijem, vitamini i vlaknima, banane pomažu u održavanju ravnoteže tečnosti u tijelu i podržavaju funkciju imuniteta.

Đumbir: Đumbir smanjuje upalu, smiruje grlo i ublažava mučninu. Njegova bioaktivna komponenta, gingerol, ima antioksidativna svojstva.

Orašasti plodovi, sjemenke i suho voće: Ove namirnice nude mnogo vitamina i minerala u malim količinama, idealne su kada nemate apetita i pomažu crijevnoj mikroflori.

Curry: Sastojci kao što su bijeli luk, đumbir i čili papričica u curryju imaju antiinflamatorna i antimikrobna svojstva. Curry je odličan izbor jer u jednom jelu sadrži sve potrebne hranjive sastojke.

Šta jesti tokom prehlade: Vodič za brži oporavak

Šta jesti tokom prehlade, a šta izbjegavati?

Alkohol: Dehidrira tijelo i pojačava upale, što može pogoršati simptome prehlade.

Kofein: Povećava proizvodnju urina, uzrokujući dehidraciju. Umjesto kafe, bolje je piti biljne čajeve.

Šećeri: Slatkiši i energetska pića uzrokuju oscilacije energije, što može pogoršati iscrpljenost tokom prehlade. Preporučuje se biranje integralnih namirnica za stabilan nivo šećera u krvi.

Pržena hrana: Teško se probavlja, doprinosi upalama i opterećuje organizam.

Slana hrana: Višak soli uzrokuje zadržavanje vode i otežava eliminaciju viška sluzi. Umjesto soli, koristite začinsko bilje za poboljšanje okusa jela.

Pravilna ishrana tokom prehlade može značajno doprinijeti olakšanju simptoma i ubrzati oporavak. Fokusirajte se na lagane, hranljive i hidratantne obroke poput supe, svježeg voća i povrća, te izbjegavajte alkohol, šećere i masnu hranu.

ljepotaizdravlje.ba

brizmaker, dragana991, BartekSzewczyk/iStock/Getty Images Plus