Ovo su skriveni znakovi visokog kortizola
Hronični stres može povećati razinu kortizola i uzrokovati probleme s mentalnim i fizičkim zdravljem. Evo koji su skriveni znakovi visokog kortizol...
Ako ste od onih koji vole sebi priuštiti kasnu večeru, onda trebate znati i kako ti noćni obroci utječu na težinu, ali i na zdravlje organizma općenito. Nije slučajno što su mnoge svjetske dijete propagirale jednu jednostavnu istinu: ne jesti poslije 18 sati.
Ovo pravilo nije univerzalno, ali naučnici su zaista dokazali da prejedanje noću dovodi do značajnog debljanja. Otkrili smo šta se događa s tijelom kada jedete noću.
Zašto smo noću posebno jako gladni?
Većina varanja dijete događa se navečer. Tri su razloga za to:
1) Fiziološki – jednostavnije, nedostatak hrane tokom dana
2) Skrivena glad – neuravnotežena prehrana tokom dana dovodi do nedostatka hranjivih sastojaka u tijelu
3) Psihološki – kada stres pokušavamo liječiti prejedanjem
Kako noćni zalogaji utječu na tijelo?
Noću, u pravilu, osoba spava, tijelo se odmara i odjednom vam u želudac padne goveđi odrezak s pomfritom i salata prelivena crvenim umakom. Crijeva koja gotovo spavaju pokušavaju najbolje što mogu, ali, nažalost, nisu u stanju nositi se s takvom količinom hrane. Hrana se ne probavlja pravilno, ne apsorbira se u stijenke tankog crijeva, a u debelom crijevu je izložena patogenoj mikroflori, što dovodi do stvaranja toksina. Tijelo pati, opće zdravlje se pogoršava. Štaviše, višak ugljikohidrata noću dovodi do velikog oslobađanja inzulina, poremećena je preraspodjela šećera u jetri i masnom tkivu, a masnoća se taloži u tijelu.
Kako spriječiti noćno prejedanje?
AndreyPopov/Getty Images