10 problema koje može izazvati rigorozna dijeta
Rigorozna dijeta, koliko god vama izgledala kao dobro rješenje, može izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Mnogi od nas su spremni isprobati na...
Da li je starenje uzrokovano stresom samo mit? Kako stres utiče na organizam i šta mogu učiniti oni koji nisu po prirodi bezbrižni?
Jeste li primijetili da ljudi s vedrim i pozitivnim stavom izgledaju mlađe? Nije vam se učinilo – ta veza zaista postoji. Stres je jedan od glavnih uzroka prijevremenog starenja. Što ga rjeđe doživljavamo, to je manja vjerovatnoća da ćemo izgubiti mladolik izgled i ljepotu.
Kada ste nervozni, tijelo luči hormone stresa: kateholamine i glukokortikoide. Jedan od njihovih učinaka je sužavanje krvnih sudova. Na taj način tijelo povećava krvni pritisak i preusmjerava krv ka vitalnim organima, omogućavajući unutrašnjim resursima da se mobiliziraju.
Našim dalekim precima ovaj mehanizam je često spašavao život – ali oni su doživljavali kratkotrajne stresne epizode, povezane s direktnom opasnošću. Nasuprot tome, hronični stres, koji danas pogađa savremene ljude, dovodi do dugotrajnog suženja krvnih sudova. Kao rezultat toga, cirkulacija u tkivima lica se pogoršava, koža se isušuje i poprima nezdrav, sivkast ton, a podočnjaci postaju izraženiji.
Druga česta reakcija na stres je napetost mišića. U ekstremnim situacijama to je korisno, jer tijelo instinktivno reaguje pripremajući se za bijeg ili borbu. Međutim, dugotrajni mišićni grčevi donose samo probleme. Napeti mišići dodatno pritišću krvne sudove, što negativno utiče na izgled i opće stanje organizma. Osoba osjeća umor, pospanost i bolove u mišićima.
Posebno je nezgodno kada stres dovede do suženja krvnih sudova bubrega. Zbog smanjene funkcije ovog organa, tečnost se ne izlučuje pravilno, što uzrokuje oticanje, podbuhlost i osjećaj težine u nogama.
Izraz „pogrbljen pod teretom briga“ nije slučajan – on savršeno opisuje promjene u držanju koje izaziva stres. Brige i napetost često dovode do pogrbljenosti: vrat se savija, a glava naginje naprijed.
Osim što ne izgleda estetski, ova neprirodna postura uzrokuje dodatne probleme. Nepravilan položaj vrata uzrokuje mišićnu napetost, što pokreće lančanu reakciju: zategnuti mišići – suženi krvni sudovi – smanjen dotok kiseonika u tkiva. Posljedice? Opušteni tonus lica i neujednačena tekstura kože, kao i oslabljeno pamćenje i koncentracija – promjene koje se često pogrešno pripisuju procesu starenja.
Osoba pod stresom diše brzo, ali plitko. U takvom stanju koristi se samo gornji dio pluća, dok dublje disanje postepeno izlazi iz navike. Na kraju, nesvjesno prestajemo disati „punim plućima“, što rezultira hroničnim nedostatkom kiseonika u organizmu. Posljedica toga je opuštena koža i sivkast ten.
U današnjem brzom načinu života nemoguće je potpuno izbjeći stresne situacije. Međutim, možemo minimizirati njihov uticaj na tijelo, pridržavajući se nekoliko jednostavnih pravila.
✔ Fizička aktivnost smanjuje nivo hormona stresa, ali je važno djelovati brzo. Odmah nakon stresne situacije uradite nekoliko vježbi ili prošetajte brzim tempom 15–20 minuta.
✔ Pored povremenih vježbi, bitno je redovno se baviti sportom. Ritmične kontrakcije mišića pomažu u sprječavanju napetosti i grčeva. Za dugotrajan efekat, vježbajte dva do tri puta sedmično.
✔ Tehnike opuštanja omogućavaju kontrolu stresa i pomažu da ga „ugasite“ čim se pojave prvi znaci. Postoji mnogo metoda koje možete isprobati – od joge, čigonga i meditacije do terapije usmjerene na tijelo i rada s psihologom.
✔ Isprobajte i druge učinkovite metode, poput neuromišićne relaksacije, masaže, medicinske gimnastike, terapijskog disanja i specijalnih vježbi zasnovanih na jogi i čigongu. Redovno praktikujte ove tehnike i ne dajte stresu priliku da vam ukrade mladost!
ilona titova/iStock/Getty Images Plus