Koliko je šećera previše: Znakovi da unosite previše šećera
Ako ste stalno gladni, imate akne ili promjene raspoloženja, možda je vrijeme da smanjite unos šećera. Evo koji su znakovi da unosite previše šećer...
Kako starimo, neki od nas razvijaju prilično negativan odnos s ogledalom jer ono počne pokazivati naše sijede vlasi, dijelove tijela koji vise i brojne bore na našem licu. Međutim, taj se odnos može i popraviti jer su neuronaučnici/e napokon otkrili/e jednu vrlo ugodnu aktivnost koja nam može pomoći da odgodimo starenje!
Prema studiji objavljenoj u časopisu Frontiers in Human Neuroscience, tjelesno aktivni ljudi mogu usporiti proces starenja mozga. Prema naučnicima/ama, najefikasniji način da to postignete je ples, piše Curious Magazine.
Zašto je ples najbolja aktivnost?
Prema doktorici Kathrin Rehfield, voditeljici studije, tjelesna aktivnost ima efekt da uspori pa čak i spriječi propadanje mentalnih i tjelesnih sposobnosti koje dolazi s godinama.
U svom istraživanju pokazali su da dvije tjelesne aktivnosti – ples i vježbe izdržljivosti – povećavaju onaj dio mozga koji je najskloniji propadanju. No, samo plesa se pokazao naročito korisnim kad je u pitanju održavanje ili čak popravljanje ravnoteže.
Naučnici/e su za istraživanje odabrali/e 52 volontera/ke u dobi od 63 do 80 godina te ih podijelili u dvije grupe – jedna grupa se uključila u plesne radionice, a druga je bila sportska kontrolna grupa.
Plesna grupa je krenula na plesni kurs sa stalnim promjenama koreografije koje su polaznici morali zapamtiti. S druge strane, program sportske grupe uključivao je vježbe snage, izdržljivosti i fleksibilnosti.
Kod obje grupe je primijećeno je povećanje hipokampusa, područja mozga koje je najsklonije propadanju zbog starenja. Taj je dio mozga takođe zadužen za memoriju, ravnotežu i učenje.
No samo kod volontera u plesnoj grupi povećali su se i dijelovi lijeve strane hipokampusa te poseban dio desne strane zvan subikulum.
Studija je dokazala da je plesa, pogotovo kad je praćen promjenama koreografije, bolja aktivnost od nekih repetetativnih aktivnosti poput bicikliranja ili hodanja.
Doktorica Rehfield nadalje objašnjava da su volonterima u plesnoj grupi puštali različite žanrove muzike, a plesne rutine su mijenjali svake dvije sedmice te izvodili različite pokrete rukama, formacije, korake, ritmove i brzine.
A šta je s onima koji imaju “dvije lijeve noge” i nemaju osjećaj za ritam?
Pokušajte se izgubiti u muzici i ne mislii o tome da možda izgledate smiješno, kažu naučnici/e. Naime, muzika ima terapeutski efekat jer podiže nivo sreće.
“Vjerujem da svi u životu žele da budu samostalni i i zdravi što je duže moguće. Tjelesna aktivnost je jedan od načina kako to postići jer ona smanjuje više rizičnih faktora odjednom. Mislim da je ples vrlo moćan alat koji omogućava tijelu i duhu da duže ostanu mladi”, kaže doktorica Rehfield.
IZVOR: JUTARNJI.HR/LIFE