Pet grešaka koje pravimo pri pranju zuba
Nepravilno pranje zuba može oštetiti zube i desni. Saznajte koje su najčešće greške pri pranju zuba i kako ih izbjeći za bolje oralno zdravlje Mno...
Novi trend “čistog spavanja” nema nikakve veze sa čistoćom vaše posteljine! On se orijentiše na vaše životne navike i njihovu pozitivnu promjenu prema ultimativnoj formuli kvalitetnog sna, spavanja, uklanjanja umora i generalno pospješenja vašeg psihičkog stanja.
Režim “čistog spavanja” znači da vam treba 7 – 8 sati neprekinutog spavanja svake noći, doručak najmanje 30 minuta nakon što se probudite, smanjenje količine kofeina i pijenje alkalne vode.
Znači, možete zaboraviti na noćno grickanje slatkiša, gledanje videa na mobitelu, paljenja noćnog programa i slično.
“Čisto spavanje” popularizovala je Gwyneth Paltrow početkom 2017, koja kaže kako san igra moćnu ulogu u određivanju našeg apetita i nivoa energije te bi zato trebalo da bude naš prioritet. Nekvalitetan san može dovesti do debljanja, lošeg raspoloženja, poremećaja u radu metabolizma, oslabljene memorije i smanjenog imuniteta, te utiče i na izgled kože. Ako želite probati ovaj novi trend i uvrstiti kvalitetno spavanje u vaš noćni red, pridržavajte se ovih savjeta i spavaćete “kao beba”.
Fokusirajter se na zdravstvene dobrobiti sna
Neke od brojnih pozitivnih stvari koje nosi dobar san su smanjena osjetljivost organizma na bolesti, više energije tokom dana, poboljšanje raspoloženja, veća kontrola nad tjelesnom težinom i bolji seks.
Razmislite o tome koliko ćete se proljepšati
Riješićete se dosadnih podočnjaka koje više nijedan korektor ne može da sakrije i jutarnje podbuhlosti. Pored toga, ako imate problema s bubuljicama, ten će vam se uveliko promijeniti na bolje, od smanjenja akni i redukovanja raznih crvenila.
Namjestite alarm – za spavanje
Svi znamo kako je to kad te prije spavanja ponese neki profil na Instagramu ili učestvuješ u neprekidnom dopisivanju u grupi na Facebooku, a sati samo cure i cure. Vaše vrijeme za spavanje je opasno ugroženo i možete ga osigurati tako da odretite do kada ćete biti budni (sami procijenite kada se morate probuditi i hoćete li moći “odraditi” tih 7 – 8 sati) i jednostavno namjestite još jedan alarm s kojim ćete ići na spavanje i ispustiti svu tehnologiju iz ruku, od mobilnog telefona do daljinskog upravljača.
Odredite neke lične rituale prije spavanja
U slučaju da vas je strah da ćete propustiti nešto dok ispunjavate svoju spavalačku kvotu, razvijte neke rituale koje ćete raditi svaki put prije spavanja i kojima ćete zamijeniti tu potrebu tipkanja i “skrolanja” s nečim više opuštajućim. Počnite s nečim manjim, poput ostavljanja mobitela sat vremena prije sna na miru, ili tople, mirišljave kupke, ili jednostavno čitanja nekoliko poglavlja neke knjige ili časopisa. Uskoro ćete se naviknuti na ove rituale i veseliće vas taj komadić vremena prije spavanja posvećen samo vama.
Počnite da vodite dnevnik spavanja
Za razliku od dnevnika snova, u ovom dnevniku probajte da zapisujete sve dobrobiti čistog spavanja koje ste primijetili na sebi. To možete shvatiti ako ne prespavate cijeli vikend kao i obično, ili se počnete osjećati svježe i orno ujutro s punim kapacitetom energije koji samo čeka da “rasturite” novi dan. Zapišite sve, baš kao i kad vodite dnevnik mršavljenja i vidjećeš koliko su vam se navike i generalno stanje uma i tijela, promijenile.
IZVOR: ZDRAVAKRAVA.BA