U kojim slučajevima bi trebalo izbjegavati gluten?

by | 12 Maja, 2017

Ako vam se čini da su bezglutenske dijete i propagiranje hrane bez glutena pomodarstvo, djelimično ste u pravu. Ali, isto tako prije nekoliko godina mnogo osoba nije znalo da ima određene zdravstvene probleme upravo zbog osjetljivosti na gluten.

Foto: Guliver/Thinkstock

Ako nikada niste bili na testiranju osjetljivosti na gluten, njegovo potpuno uklanjanje iz ishrane i poboljšanje cjelokupnog psihofizičkog stanja u vrlo kratkom roku može da bude jedan od pokazatelja da zaista postoji preosjetljivost na gluten.

Ako, pak, niste spremi da se odreknete hrane s glutenom, možda za početak možete procijeniti svoje cjelokupno stanje i na temelju određenih simptoma odrediti postoji li mogućnost da ste preosjetljivi.

Naime, on u organizmu izaziva tegobe koje nikada ne biste povezali s preosjetljivošću na gluten. Evo o čemu je tačno riječ…

Bol u stomaku

Osobe koje su osjetljive na gluten mogu da imaju problema s varenjem u smislu preosjetljivosti želuca kada pojedu određenu hranu i neredovne pokretljivosti crijeva; trpe čestu bol u predjelu abdomena koja može s vremenom prerasti u hroničnu bol.
Bol u abdomenu, grčevi u crijevima, proliv ili zatvor, bolne stolice takođe mogu da budu simptomi preosjetljivosti na gluten. Sve to na kraju rezultira lošom probavom, te lošom apsorpcijom svih hranjivih sastojaka, što dovodi do sve lošijega zdravstvenog stanja.

Depresija

Vjerovatno većina ljudi nikad ne bi pomislila da osjetljivost na gluten može izazvati nagle i vrlo žestoke promjene raspoloženja, osjećaj anksioznosti pa čak i depresiju. Ako upravo doživljavate takve stvari bez nekoga očitog objašnjenja, moguće je da je to povezano s osjetljivošću na gluten.

Upaljeni zglobovi

Nevjerovatno ali istinito, upala zglobova može da bude jedan od simptoma osjetljivosti na gluten. Osim zglobova, jedan od simptoma može da bude fibromilagija, odnosno bol i grčenje u mišićima i tetivama, osjetljivost na dodir i pritisak određenih dijelova tijela, umor i iscrpljenost, što otežava kretanje, obavljanje svakodnevnih obaveza i problem sa spavanjem.

Pojava akni

Neke osobe koje imaju problem s preosjetljivošću na gluten imaju ujedno i problem s aknama, a što više glutena unose, to će upalni procesi na licu, a kod nekih i tijelu (ramena, leđa, prsa), biti sve jači. Ako ste sigurni da nije riječ o hormonalnom poremećaju ili nekim drugim faktorima koji mogu uzrokovati akne, postoji mogućnost da je uzrok gluten.

Promjene u težini

Mnoge osobe osjetljive na gluten iskuse vrlo nagle promjene u težini, odnosno vrlo lako se debljaju. Ali, isto tako, dok prestanu da konzumiraju namirnice s glutenom, relativno lako kontrolišu tjelesnu težinu.

Mentalna i fizička iscrpljenost

Ako primjećujete da jednostavno nemate snage ni za šta, osjećate se mentalno i fizički iscrpljeno, a nema drugog konkretnog razloga za to, moguće je da je riječ o preosjetljivosti na gluten.

Migrene

Glavobolje, pa i migrene može uzrokovati preosjetljivost na gluten. Ako vam se one javljaju relativno često, posebno ako pojedete neke namirnice s glutenom, te nekoliko sati ili sljedeći dan iskusite simptome jače glavobolje pa i migrenu, moguće je da zaista imate problem s preosjetljivošću.

Neplodnost

Pravilna ishrana jedan je od preduslova za zdrav organizam pa tako i zdrav reproduktivni sistem i kvalitetne jajne ćelije i spermije, koji su jedan od najvažnijih preduslova za zdravu trudnoću i rođenje zdrave bebe. Preosjetljivost na gluten tako može uzrokovati probleme s plodnošću i začećem, a ako i dođe do trudnoće, može uzrokovati komplikacije u trudnoći.

IZVOR: ZENA.RTL.HR