CGM: 7 ključnih razloga za kontinuirano praćenje nivoa šećera u krvi
Kontinuirani monitoring glukoze (šećera) u krvi (continuous glucose monitoring – CGM) danas se smatra jednim od važnijih alata na putu do optimal...
Brojna istraživanja su dokazala da je ispijanje kafe zdravo, ali isto tako nema sumnje da ono izaziva i neku vrstu zavisnosti. Te je činjenice vjerovatno svjesna svaka “kavopija” kojoj preskakanje kafe donosi glavobolju.
Jeste li nakad bili u fazi u kojoj ste zaključili da pijete previše kafe i odlučili da prestanete? Osim što ste bili veoma razdražljivi, pospani i umorni – prvih nekoliko dana proživljavali ste i grozne glavobolje… Nauka je ponudila odgovor na pitanje veze između apstiniranja od kafe i glabobolje.
Za sve je kriv kofein
Kofein se veže na receptore u našem mozgu i zauzima mjesto neurotransmitera adenozina, koji nas u pravilu čini smirenima i opuštenima. Kao što znamo, kofein čini upravo suprotno, prenosi Food & Wine.
Ako naglo izbacite ispijanje kafe iz svog dnevnog rasporeda, mozak proživljava šok i počinje ubrzano proizvoditi povećane količine adenozina. Posljedično, osjećamo veći umor nego inače jer adenozin podtsiče pospanost, a popratno se javlja i glavobolja.
Sve ovo, naravno, ne znači da bi trebalo da prestanete da pijete kafu, ali zapamtite da je ključ u umjerenosti.
Izvor: zdravakrava.ba