Kako smanjiti unos šećera bez odricanja od slatkiša
Kako smanjiti unos šećera bez drastičnih mjera uz jednostavne izmjene poput provjere deklaracija, zdravijih zamjena i prilagođavanja recepata? Sma...
Simptomi autizma kod odraslih mogu se razlikovati od simptoma kod djece. Mnogi odrasli nauče da žive sa svojim simptomima.
Poremećaj autističnog spektra jedan je od najčešćih neurorazvojnih poremećaja. U većini slučajeva osoba dobije dijagnozu autizma u djetinjstvu, obično nakon četvrte godine života. Međutim, neki odrasli žive s nedijagnostfikovanim autizmom, čak i oni s težim simptomima.
Postoje neke sličnosti između autizma i nekih drugih poremećaja, uključujući hiperaktivni poremećaj deficita pažnje (ADHD).
Postavljanje dijagnoze čak i kasnije u životu može biti korisno iz više razloga, ali posebno zato što ljudima može pružiti bolji pristup uslugama i podršci.
Autističnim osobama uspostavljanje društvenih interakcija predstavlja izazov. Mogu imati teškoće u odnosima kao i u razumijevanju tuđih emocija. Također mogu imati nefleksibilne misaone obrasce i ponašanje, pa često izvode ponavljajuće radnje. Odrasli s blagim simptomima autizma često nikada ne dobiju dijagnozu, piše Medical News Today.
Uobičajeni znakovi i simptomi autizma kod odraslih mogu uključivati:
Autistične osobe obično nemaju sve gore navedene znakove i simptome, a mogu imati i druge koji nisu na spisku.
Znakovi i simptomi razlikuju se od osobe do osobe.
Takođe, simptomi se mogu razlikovati između muškaraca i žena. Žene s autizmom mogu se bolje snalaziti u socijalnim situacijama od muškaraca s autizmom.
Kao rezultat toga, dijagnostifikovanje autizma kod žena može biti izazovnije.
Prema nekim istraživanjima, osobe s autizmom češće pate i od drugih stanja poput anksioznosti ili depresije u odnosu na opštu populaciju.
ThitareeSarmkasat / iStock via Guliver